Elektromobilita je klíčem k udržitelnější mobilitě na celém světě. Proto jsme si stanovili cíl nabídnout do roku 2025 třicet elektrifikovaných modelů, z toho dvacet čistě elektrických vozů, které v elektrickém režimu neuvolňují žádné lokální emise CO₂. Elektromobilita je pro nás ústředním prvkem udržitelnějšího a ke klimatu šetrnějšího dopravního systému. Zde se dozvíte více informací o udržitelnosti ve společnosti Audi a zjistíte, jaká zajímavá témata nás v budoucnu čekají.
Udržitelnost v dodavatelském řetězci: výzva i příležitost
Audi působí na více než 100 trzích a vyrábí ve 13 výrobních závodech v 10 zemích, aby bylo co nejblíže svým zákazníkům. Dodavatelský řetězec společnosti je odpovídajícím způsobem rozsáhlý. Audi proto klade důraz na komplexní sledování vlastního hodnotového řetězce: snižování emisí CO₂, šetrné využívání zdrojů a sociální odpovědnost jsou nejvyššími prioritami.
Mobilita a trendy
Pokud se chcete podívat na svět zítřka vizionářsky, musíte být rychlí a zároveň flexibilní. Naše životní prostředí se mění rychlým tempem. Jak bude vypadat společný život v budoucnosti a co o něm musíme vědět už dnes? Jdeme kupředu s neustálým vývojem a řešeními, která lidi posouvají.
Udržitelné produkty
Audi uplatňuje holistický přístup k vývoji udržitelných produktů. Spoléháme na široké portfolio technologií alternativních pohonů, které činí mobilitu šetrnější k životnímu prostředí.
Nadace Audi pro životní prostředí podporuje technologie a angažovanost v ochraně životního prostředí s cílem chránit a zachovat přirozený základ života lidí, zvířat a rostlin. Projekty podporované Audi Environmental Foundation se zaměřují na inovativní technologie šetrné k životnímu prostředí a ekologická vzdělávací opatření. Vytvářejí podněty pro trvale udržitelnou činnost a podporují povědomí o vlivu lidského chování na přírodu. Nadaci Audi pro životní prostředí založila společnost AUDI AG v roce 2009 jako dceřinou společnost ve stoprocentním vlastnictví, aby posílila své sociální a environmentální závazky.
Naše baterie, které jsou základem elektromobilu, jsou navrženy tak, aby byly prvotřídní kvality, bezpečné a vydržely po celou dobu životnosti vozidla. Dnes recyklujeme vrácené baterie, například z našich plug-in hybridních modelů nebo předsériových vozidel Audi e-tron, v různých recyklačních firmách v souladu s příslušnými zákonnými požadavky na trzích.
Do roku 2025 bude každé třetí prodané Audi elektrifikované. Poptávka po bateriích proto bude i nadále stoupat. Audi se zavázalo, že zajistí co nejudržitelnější životní cyklus těchto baterií, a od roku 2017 je aktivním členem Global Battery Alliance. Aliance se zaměřuje na ochranu lidských práv a sociálních standardů při těžbě surovin a také na vývoj řešení pro opětovné využití lithium-iontových baterií. Audi také uzavírá partnerství v oblasti výzkumu, například s recyklační společností Umicore, s cílem vyvinout cyklus pro součásti vysokonapěťových baterií, které by bylo možné používat opakovaně. Použité baterie dostávají "druhý život" také v hlavním závodě v Ingolstadtu, kde se v současné době zkouší jejich využití pro pohon vysokozdvižných vozíků a tahačů. "Každá lithium-iontová baterie vyžaduje velké množství energie a cenných zdrojů, které je třeba co nejefektivněji využít," říká Peter Kössler, člen představenstva pro výrobu a logistiku společnosti AUDI AG. Proto Audi uvažuje o rozumném konceptu druhého využití baterií i v případě elektromobility. Auch Aluminium kommt bei den Audi Batterien zum Einsatz - nämlich in deren Gehäuse. Das Leichtmetall wird mit intensivem Energieeinsatz aus Bauxit gewonnen. Um Ressourcen und Energie einzusparen, hat Audi das Projekt Aluminium Closed Loop gestartet. Verschnitte werden an Lieferanten zurückgeschickt und neu verarbeitet. Für die nachhaltige Produktion des Batteriegehäuses wurde Audi als erster Automobilhersteller mit dem Nachhaltigkeitszertifikat der Aluminium Stewardship Initiative (ASI) ausgezeichnet. Weitere Informationen dazu finden Sie unter: https://aluminium-stewardship.org/
Naše baterie, které jsou základem elektromobilu, jsou navrženy tak, aby byly prvotřídní kvality, bezpečné a vydržely po celou dobu životnosti vozidla. Dnes recyklujeme vrácené baterie, například z našich plug-in hybridních modelů nebo předsériových vozidel Audi e-tron, v různých recyklačních firmách v souladu s příslušnými zákonnými požadavky na trzích. elektromobily, stejně jako všechna vozidla registrovaná v německu a evropě, zaručují nejvyšší úroveň bezpečnosti. Nebezpečí požáru i úrazu elektrickým proudem zabraňují speciální bezpečnostní systémy. V případě nehody nebo závady je okamžitě přerušen tok proudu z baterie, takže v ní již není žádné napětí. Kromě toho je akumulátor umístěn ve velkém bloku odolném proti nárazu v podvozku, kde je chráněn před deformací. Testy ADAC na koncepčním voze Audi e-tron GT opakovaně prokázaly, že riziko požáru je u elektromobilů stejně nízké jako u spalovacích motorů. Proces nabíjení je za všech okolností zcela bezpečný a lze jej bez problémů provádět i v dešti. S vozem Audi e-tron můžete bez obav jezdit i do myčky. Více informací najdete v této zprávě o testu ADAC: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/elektromobilitaet/info/sicherheit-elektroauto/.Der Audi e-tron hat im Euro-NCAP (Weiterführende Informationen unter: https://www.euroncap.com/de/results/audi/e-tron/35869), dem maßgeblichen europäischen Programm zur Bewertung der Sicherheit von PKW, die Höchstnote von fünf Sternen erhalten. In den USA hat der Audi e-tron als erstes Elektroauto höchste Sicherheitsauszeichnung des Insurance Institute for Highway Safety erhalten (Weiterführende Informationen unter: https://www.iihs.org/news/detail/2019-audi-e-tron-earns-institutes-highest-award).